Avalehele

Reisikalender

Sihtkohad
» bali
Liitu listiga

Muinasjutuline Usbekistan – maitseelamused, kultuur ja ehe kohalik elu

16.05-26.05.2020


Usbekistan – iidne ma ajaloolisel Siiditeel. Me läheme Usbekistani, et kogeda ehedat kohalikku elu, et õppida paremini tundma usbekkide hingeelu ja traditsioone, tutvuda usbeki maitseelamustega ning loomulikult külastada ka ajaloolisi kultuuri- ja ajalooväärtusi.

Reisi jooksul ööbime nagu nomaadid jurtades keset kõrbe, õhtu veedame lõkke ääres kuulates kõrbe rahvalaule, lisaks külastame ehtsat mägiküla, kuhu satuvad vaid vähesed turistid, vaatame folkloorišhow’d, tutvume lapse sünni- ja pulmatraditsioonidega, sõidame kaamelitega, lisaks õpime ehtsat usbeki pilaffi valmistama ning tutvume erinevate usbeki köögi hõrgutistega.

Ja loomulikult ei ole unustatud põhilisi kultuuriväärtusi - me käime islamiteolooia ja -kultuuri keskustes, avastame hästi säilinud mošeesid, medresesid, turge ja karavandseraisid.


Laupäev, 16.mai – lennud Taškenti    
 
Lennud Tallinnast Taškenti.


Pühapäev, 17.mai – päev Taškendis 

Kuna me maandume Taškendis varahommikul, siis kohe me oma hotellitubasid kätte ei saa, kuid alustame päeva linnaga tutvumisega ja seejärel sõidame hotelli, kus saame puhata enne õhtusööki.

Külastame suure valitseja Timuri väljakut ja jalutame mööda kuulsat alleed. Teeme pilti vabadusesamba juures, tutvume Barak Khan'ga, mis on ehitatud Suyunuj khaani poolt, esimene Usbeki khaan (16.saj) - riigi usuelu keskus, raamatukogu ja ottomani koraani hoidla, Hazrati imaami arhitektuurikompleksi, kus asub ka imaam Abu Bakr Muhammad-El-Kaffal Shashi haud ja kes oli moslemiste üks esimesi imaame 16.sajandil.

Peale Juma mošee külastust teeme ühise lõunasöögi.

Peale lõunasööki külastame Chor-Su turgu, mis on üks kuulsamaid turge Usbekistanis. Sealt leiab kõike alates maitseainetest, kuulsast usbekistani saiast kuni puuviljade ja pähkliteni. Mai kuu on üks parimaid aegasid turu külastuseks, siis peaksid esimesed värsked puuviljad valmis olema ning käib ehe idamaadele omane kauplemine.

Seejärel sõidame hotelli, kus saame oma toad kätte ja jääb aega puhkamiseks. Kuid siiski mitte hommikuni ... meid ootab veel usbekipärane tervitusõhtusöök. Esmaspäev, 18.mai – võimsa ja rikka ajaloopärandiga SamarkandTäna sõidame varahommikuse kiirrongiga Samarkandi. Kuna saabume hotelli varakult, siis tõenäoliselt kõiki tubasid veel kätte ei saa, kuid saame jätta oma pagasi hotelli hoiule ning läheme üheskoos seda suursugust ja rikka ajaloopärandiga linna avastama.


Tutvume Usbekistani suuruselt teise linna Samarkandiga, mis asus kunagi Hiina ja Euroopa vahelisel Siiditeel, oli 14.sajandil Timuri impeeriumi pealinn ja islamiõpetuse keskuseks. Linn lummab oma kuulsa arhitektuuripärandiga. Meie külastame  Gur Emir’i mausoleumi (14.–15. saj), kuhu on maetud Timur ja lisaks veel kolm valitsejat: Shahruh, Miranšah ja Ulugb  ek, külastame ka kuulsat Registani väljakut, mis on linna peaväljakuks ja kus asuvad Ulugbeki medrese (15. saj), Sher Dori medrese (17.saj) ja Tilla-Kori medrese (17. saj.). Samarkand lisati 2001.a. UNESCO maailmapärandi nimistusse kui erinevate kultuuride kokkupuuteala.

Lõunapaus usbekkide kööki nautides.

Pealelõunal külastame Shakhi-Zinda nekropoli, mis tähendab „Elus Kuningas“ (11-12 saj).


Peale kultuuri-, ajaloo- ja arhitektuuripärlitega tutvumist on õige aeg teha lähemat tutvust ka usbeki veinidega. Külastame veinitehast, mis on loodud 1868.aastal vene kaupmehe Filatovi poolt. Tutvume sajandivanuse veinitehasega ning degusteerime nende veine.


Kuid nagu hommikumaa linnadele on kohane, siis ka Samarkandis on kuulus ja unikaalne turg, mis on lisaks sisseostude tegemisele parim paik kohalike elanikega kohtumiseks. See on ka fotograafide meelispaik, sest siin võib kohata traditsioonilisi rõivaid ja turbaneid/usbeki mütse kandvaid kohalikke. No ja muidugi mahlased ja maitsvad arbuusid, melonid, mitmesugused vürtsid ja kõikvõimalikud köögiviljad ... valik on lai ja rikkalik.

Õhtul läheme avastama Samarkandi maitseelamustemaailma. Soovijatel võimalik külastada folkloorišhow’d, kus professionaalsed tantsijad tutvustavad läbi tantsu Usbekistani kultuuri ja traditsioone.Teisipäev, 19.mai
– sõit Samarkandist Nurata mägedesse, lapsesünni ja pulmatraditsioonid kohalikus mägikülas

Tänaseks oleme näinud kahte suurlinna, tutvunud nende põhivaatamisväärsuste ja uhkete arhitektuurinäidetega, kuid usbekkide traditsioonide ja eheda eluni me pole veel jõudnudki. Aga me parandame vea ...

Sõidame Samarkandist 240 km kaugusel asuvasse mägikülla, kus kohalejõudes ootab meid maitsev lõunasöök kohaliku pere  juures.

Seejärel demonstreeritakse meile selle piirkonna pulma ja lapsesünni pidustusi, kus on suur roll kostüümirituaalidel ja iidetel traditsioonidel.

Õhtusööki sööme taas kohalikus peres kohalike kommete kohaselt. Ööbime peremajutuses.


Kolmapäev, 20.mai – jalutuskäik mägedes, Sentobi mägiküla ehe elu, õhtune folkloorišhow

Hommikusööki sööme taas kohaliku pere juures ja seejärel teeme kolme kilomeetrise matka. Väike jalutuskäik ehk siis imeliste vaadetega mägimatk tuleb meile vägagi kasuks, kuna usbekid on väga (loe: liigagi) külalislahked ja lauad on alati lookas... Me ei torma kuhugile, valime kõikidele sobiva tempo, jätame aega ümbruskonna uurimiseks ja imeliste vaadete nautimiseks. Muiduks teekonnal näeme ka iidset puud, mis on 1000 aastat vana. Nurata mägedes elavad põhiliselt kolm etnilist gruppi – usbekid, tadžikid ja kasahhid. Kohapeal proovime neid ja nende maailma paremini tundma õppida.

Pealelõunal peale väikest puhkust teeme jalutuskäigu küla vahel ja suhtleme kohalike inimestega proovides saada paremat ülevaadet nende igapäevaelust, traditsioonidest ja maailmapildist.

Õhtul aga ootab meid ühine õhtusöök koos folkloorišhow-ga. Meile tulevad esinema kohalikud muusikud usbeki traditsioonilistel muusikariistadel, näeme ehedat usbeki rahvatantsu ja võime ka ise rõõmsalt kaasa lüüa.


Neljapäev, 21.mai - Sentobi mägiküla-Nurata. Õhtu Aydarkul’i järve ääres koos ööbimisega jurtas

Pärast hommikusööki lahkume juba armsaks saanud mägikülast ning sõidame Aydarkul’i järve äärde. Tee peal teeme peatuse väikeses Nurata linnas, mis asub Nurata mägede jalamil. Külastame Aleksander Suure kindlust, Chashma allikat, mis on palverändurite sihtpunktiks ja üks tähtsamaid islami religoosseid keskuseid selles piirkonnas. Djuma mošeed, milles on 40 sammast ja mille kuppel on 16-meetrise läbimõõduga.

Seejärel jätkame teekonda Aydarkul’i järve äärde, kus veedame öö autenses jurtas. Võib öelda, et jurtad on Kesk-Aasia kultuuri sümboliks ja selles ööbimine on elamus kogu eluks. Kaamelid on alati olnud kõrbeelanike truud abimehed ja kui me juba ööbime kohalike kombe kohaselt jurtades, siis teeme ka tunnise sõidu kaamelitega.


Õhtul ootab meid aga maitsev õhtusöök ja pidu lõkke ääres koos kasahhidest muusikutega (oleme ju kasahhi piiri äärde välja jõudnud). Tantsust väsinuna vajume oma asemetele jurtades.


Reede, 22.mai – karavanserai, keraamikatehase külastus, Buhhaara

Hommikusöök kõrbes.

Täna sõidame Buhhaarasse. Lõunapausi teeme Navoi kohalikus teemajas Qirk chinor. Peale lõunasööki külastame 11.saj karavanserai varemeid (karavanide peatuspaik – sõidame ju mööda ajaloolist Siiditeed), mis hävitati Gengizkhan mongoli poolt 13.sajandil.

Tee peal külastame ka Gijduvani keraamikatehast. Gijduvan on olnud läbi aastasadade oluline kaubanduslinn ja käsitöökeskus. Üks tuntumaid käsitööharusid on siinkandis keraamika, palju kasutatakse lille ornamentikat, mis on sageli kombineeritud geomeetriliste kujunditega. Usbekistani kõige kuulsamaks keraamikuks loetakse Ibodullo  Narzullajevit, kelle poolt loodud keraamikakooli me ka külastame (täna juhib seda tema poeg). Viimastel aastatel on selle keraamikakooli tööd olnud väljas 60 näitusel kõikides maailmanurkades.


Õhtuks jõuame Buhhaarasse, kuhu jääme ööbima.


Laupäev, 23.mai – kultuurituur Buhhaaras – kultuurituur Buhhaaras

Hommikusöök hotellis. Tutvumine Buhhaaraga, mis asub ajaloolisel Siiditeel ja on olnud üks pärsia tsivilisatsiooni keskuseid. Linn on eksisteerinud juba alates 6.saj eKr. Siit pärineb ka Samaniidide dünastia. Külastame Samaniidide mausoleumi, mis on Kesk-Aasia vanimaks mausoleumiks (9-10.saj) ja üks arhitektuuri tippteoseid. Kaljani minarett, Buhhaara põhisümbol (12.saj), Miri Arab medrese, mis on üks vanimaid tänaseni tegutsev vaimulik õppeasutus islamimaailmas (16.saj), Ulugbeki medrese, mis on kolmest esimesest medresest, mis on ehitatud Timuri lapselapse poolt (15.saj). Ark – Buhhaara riigi ajalooline keskus (9.saj). Bolo Hauzi ja Kaljani mošeed.

Kuid me ei saa õiget tunnetust Usbekistanist, kui me pole õppinud valmistama seda õiget „seda õiget“ pilaffi (plovi). Selleks viiakse meid kohaliku pere juurde, kus pererahvas tutvustab meile pilaffi valmistamise saladusi põlvest-põlve pärandatud retseptide järgi. Muideks pilaffi valmistamine on Usbekistanis vaid meeste töö, nii et naised – nüüd on meie kord aeg maha võtta ...

Peale lõunasööki jätkame Buhhara keskaegse islamiteoloogia ja kultuuri keskuse avastamist. Muideks linna ajalooline osa kuulub ka UNESCO kultuuripärandi nimekirja.


Pühapäev, 24.mai – sõit läbi kõrbemaastiku Buhhaarast-Hiivasse

Peale hommikusööki on aeg asjad kokku pakkida ning valmistuda pikaks bussisõiduks Buhhaarast Hiivasse (480 km, sõiduaeg u 8 tundi). Suurem osa teekonnast kulgeb läbi Kõzõlkumi kõrbe, mis on erakordne elamus – lõputuna näiv tühjus üle liivaväljade.

Lõunapausi teeme keset kõrbe asuvas kohalikus teemajas Bagdad Café.

Õhtuks jõuame Hiivasse ja jääme sinna ööbima Hiiva vanalinnas asuvasse hotelli.Esmaspäev, 25.mai  – päev Hiivas – tõelises muuseumilinnas, õhtul siselend Taškenti

Hiiva oli iidse Siiditee üks suuremaid keskusi, kus kaubeldi kõigega, mida kaamelikaravanid igast ilmakaarest kohale vedasid. Kõige kuulsam oli siiski Hiiva orjaturg. Orje saadi sõjakäikude ajal, aga ka röövretkedelt naabrite juurde. Hiiva vanalinn – mida kutsutakse Itchan Kala’ks, pärineb enamikus 18.saj ja19.saj algusest ning juba aastal 1967.a. kuulutati see vabaõhumuuseumiks. Hiiva vanalinn on kantud UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Täna tutvume Hiiva ajaloo- ja kultuuriväärtustega Hiiva vanalinnas ehk Itchan Kala’s (12-13.saj) - khaaniloss Kunya-Ark (16-17.saj), kuulus lühike minarett (Kalta Minor, 19.saj), Kesk-Aasia suurim medrese Muhammad Amin Khani medrese (1845-1855.a.), 212 puidust samba ja 32,5 meetri kõrguse minaretiga Juma mošee (10.saj).

Lõunapaus kohalikus restoranis nautides Shivit Oshi.

Vaba aeg linnas viimaste sisseostude tegemiseks ja niisama ringiuudstamiseks. Õhtul sõit Urgentši lennujaama, kust läheb otselend Taškenti. Saabume Taškenti kell 20.30.

Paneme asjad hotelli ja kellel veel jaksu on, siis nendega võiksime minna nautima Taškendi ööelu. On ju meie viimane päev Usbekistanis.


Teisipäev, 26.mai - kodutee


Varahommikune transfeer lennujaama, rahvusvahelised lennud koju.Reisi hind 1 550 € 


Ooteleht!
Lisainfo ja broneerimine fixideed@fixideed.ee, 64 60 700, 51 66 875