Avalehele

Reisikalender

Sihtkohad
Liitu listiga

Kultuuri- ja maitseelamuste reis Portugali ja Põhja-Hispaaniasse

(Galicia, veidi Astuuriat ja Castilla-Leoni)


09-17.juuni 2018
KOhapealse programmi hind 860 €, lisandub lennupiletLaupäev, 09. juuni 2018 - lennud Portosse, maitseelamuste tuur Portos

Lennud Portosse.

Saabumine, vastuvõtt lennujaamas, transfeer südalinnas asuvasse hotelli.

See on meie esimene päev Portos ja me alustame oma tutvust Portugaliga läbi maitseelamuste. Täna ootab meid ees gurmee-elamuste tuur Portos, kus maitseme erinevaid hõrgutisi, külastame väikeseid pererestorane, mis on populaarsed just kohalike hulgas (ja küllap kohalikud juba teavad, kus tasub keha kinnitada), proovime erinevate Portugali piirkondade veine ja saame hea ülevaate portugali köögist. Samaaegselt saame teada ka põnevaid fakte Porto ajaloo, tänapäeva ja vaatamisväärsuste kohta.

Vaba õhtu imekaunis Portos. Maitseelamuste tuuri jooksul saame hulgaliselt soovitusi, mida tasub hiljem vaadata või kus tasub õhtusööki süüa. Võime neid soovitusi järgida või siis hoopiski avastada linna omal käel.
 
Hinnas maitseelamuste tuuri jooksul pakutavad hõrgutised.


Pühapäev, 10.juuni 2018 – vaba päev Portos või lisaekskursioon Duoro de Valley’sse

Vaba päev kaunis Portos, mida saate sisustada oma soovide kohaselt.

Soovijatel avaneb täna võimalus teha lähemat tutvust Duoro oruga, mis on tuntud ja tunnustatud veinitootmispiirkond. Duoro jõgi saab alguse Ibeeria mägedest ja suubub Atlandi ookeani, suudmes asubki Porto linn. Alto Duoro veinipiirkond jõe ülemjooksul kuulub alates 2001.aastast UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Tänase päevatuuri jooksul külastame Amarantet, kus saame külastada São Gonçalo kirikut, kaunist vanalinna ja silda, lõunat sööme Reguas ja peale lõunat sõidame edast Lamegosse ja Pinhãosse. Veinitootmisega tutvumiseks ja degustatsiooniks oleme välja valinud Quinta do Tedo veinikoja, mille ajalugu ulatub 18.sajandisse. Ekskursioon on lisatasu eest.

Hinnas hommikusöök hotellis


Esmaspäev, 11.juuni 2018 – teekond Portost Cambadosesse koos peatusega Tuis ja Combarros, veinimõisa iluaed ja park ning viinamarjaistandus

Täna lahkume Portugalist ja võtame suuna Hispaaniasse Galiciasse. Teekonna pikkuseks kujuneb u 200 km, pool sellest jääb Portugali ja teine pool Hispaaniasse

Tänu Atlandi ookeani lähedusele on Galicia üks Hispaania rohelisemaid maakondi ja samamoodi on meri mõjutanud ka galeegide toidulauda, kus domineerivad erinevad kalad ja mereannid. Mitmeid neid delikatesse on ka meil võimalik oma siinviibimise ajal maitsta. Kohe pärast Portugali-Hispaania piiri ületamist teeme peatuse kaunis Tui linnakeses ja ainulaadse arhitektuuriga vanas kalurikülas Combarros. Tui on kuulus oma XII sajandist pärineva katedraali ja keskaegsete tänavate ning Combarro Galiciale nii omaste graniitjalgadele ehitatud horreode (aitade) poolest. Külastame ka Santa Maria de Armentaria kloostrit, kus seal elavad nunnad teenivad endale elastist erinevate looduslike kosmeetikatoodete ja maiustuste valmistamisega. Selleks vajalikku toorainet kasvatavad nad enamasti oma kloostriaias.

Pärast lôunat külastame Galicia üht traditsioonilist pazot. Pazod on Galicia mõisad, millest paljud on tuntud oma imeliste aedade ja parkide poolest, kus sageli vôib leida erinevate taime- ja puuliikide esindajaid isegi viielt mandrilt. Galeegid on läbi aegade olnud kuulsad meresõitjad ja oma merereisidelt kaugetesse maadesse tõid nad muu hulgas kaasa ka erinevaid puu- ja taimeliike, mis siinsetes aedades hästi kasvama läksid. Selles, mida meie külastame, kuulub lisaks hästihooldatud aiale ning pargile ka viinamarjaistandus. Külastame nii XVIII sajandist pärit mõisahoonete kompleksi, skulptuuride ja purskkaevudega kaunistatud iluaeda, viinamarjaistandust kui ka veinikeldrit ning degusteerime kohalikku veini.

Õhtuks jõuame Cambadosesse, kuhu jääme ööbima. Suursuguses Cambadoses on omavahel põimunud aadlipaleedede ja rannaküla arhitektuur. Teeme väikese jalutuskäigu Fefiñanese väljakul ja soovijatega ka vanaaegses romantilises surnuaias. See kalmistu kuulub Euroopa eriliste surnuaedade nimekirja (European Significant Cementeries) ning erilist melanhoolsust lisavad paigale XV sajandist pärinevad Santa Mariña Dozo kiriku varemed.


Ööbime pika ajalooga mõisakompleksis,  mis on kuulunud kunagise Kuuba guberneri perekonnale. Ka sellel mõisal on oma viinamarjaistandus ja veinikelder ning ka siin tutvustab peremees meile oma valduseid ja kostitab majaveiniga.

Hinnas hommikusöök ja Pazo külastus, veinide  degusteerimine veinimõisates


Teisipäev, 12.juuni 2018 – O Grove poolsaare külastus, sinikarpide kasvandus, Campo de Lameiro kaljujoonised

Hommikul registreerime end hotellist välja ja sõidame edasi männi- ja eukalüptisaludega kaetud ning ilusate randadega palistatud O Grove poolsaarele, mis on maismaast eraldatud 2 km pikkuse maakitsusega. Kui endistel aegadel tegelesid poolsaare elanikud just merega seotud elualadega, siis tänu turismiarenduseks väga sobivale loodusele ja mitmekülgsetele vabaajaveetmise võimalustele on praegusel hetkel just see sektor kindlal tõusuteel.

Kasutades hommikust mõõna, alustame oma päeva vee alt välja jäänud liivarannal asuvate merekarpide kasvanduse külastamisega ja tutvume karbikorjajate raske tööga. Kohalik giid selgitab kõike karbikasvandusega seonduvat.

Hiljem sõidame laevaga merele, et lähemalt tutvuda sinikarbi kasvandustega ja nautida O Grove poolsaare ilusat loodust ka merelt vaadates. Külastame ka poolsaarega silla abil ühendatud pisikest Toja saart, mis on üle Hispaania kuulus oma ravimuda ja -vete poolest ning kus asuvad sanatoorium ja spa.

Imetleme üleni kammkarpidega kaetud meremeeste kaitsepühakule pühendatud kabelit. Soovijatel on võimalik osta kaasa erinevaid kosmeetika jm tooteid, kus on ära kasutatud meremuda kasulikud koostisosad. Astume sisse ka konservivabrikusse, kust soovijad saavad osta kaasa erinevaid selle piirkonna vetest püütud mereanni- ja kalakonserve.

Galicia inimasustus ulatub tagasi kaugetesse aegadesse. Et sellele kinnitust saada, külastame ôhtupoolikul Campo de Lameiro arheoloogiaparki, mille 21 ha suurusele alale on koondunud üle 80 kaljujoonise - nii tihe jooniste konsentratsioon on ainulaadne kogu Euroopas. Lisaks loomafiguuridele on kivisse uuristatud ka erinevad ringid, spiraalid jt geomeetrilised sümbolid, millest paljude tegelik tähendus on jäänud tänapäevani saladuseks. 

                                                                   
Ööbima jõuame Galicia pealinna Santiago de Compostelasse.
Hinnas hommikusöök hotellis, laevasõit sinikarpide kasvandusse ja Campo de Lameiro kaljujooniste külastusKolmapäev, 13.juuni 2018 – Santiago de Compostela, Finisterre neem, Betanzos

Hommikul teeme jalutuskäigu kesklinnas, tutvumine katedraaliga, mis on Santiago tee lõpp-punktiks ja kuhu on maetud apostel Jakobi säilmed (hisp. päraselt Santiago). Alates IX-st sajandist, kui kristlikus maailmas levis kuuldus apostli säilmete leidmisest Galicias, on see olnud üheks tähtsamaks palverännaku teeks Rooma ja Jeruusalemma kõrval ning mida veel tänapäevalgi läbivad väga rohkearvulised palverändurid erinevatest paikadest.

Kuid nagu paljud palverändurid nii iidsetel aegadel kui ka kaasajal, jätkame meiegi siit oma teed Finisterre neemele - võrreldamatute vaadetega paika metsiku Atlandi ookeani kaldal, mida antiikajal peeti maailma lõpuks ja kus käidi päikest kummardamas. Pärast lühikest peatust Galicia ajaloolises pealinnas Beatanzos jõuame täna õhtul ööbima Astuuria maakonnas asuvasse Taramundi mägikülakesse.

“Looduslik paradiis” - selline on 1986. aastast Astuuria maakonna slogan.

Kui Galicia piirkonna omanäolisus on peamiselt just ookeani lähedusest tingitud, siis Astuuria maakonnas kulgeb Cantabria mäeahelik paralleelselt rannajoonega, kujundades niimoodi ainulaadse looduskeskonna, mille muudavad eriliselt nauditavaks kivised mäetipud ning rohelised mäenõlvad ja kaljude ning pankadega vahelduvad liivarannad. Just siinsete mägede roheluses elab hispaania parim piimakari, milletôttu teiseks Astuuria sloganiks on “40 juustusordi maa”. Ja kui mitte just kõiki 40 juustusorti, siis vähemalt mõnda on meil võimalik ka oma siinoleku ajal maitsta!

Ööbimine Taramundis.
Hinnas hommikusöök hotellis


Neljapäev, 14.juuni 2018 – päev Taramundis – noaseppade töökoda, käsitööjuustud ja jalgsimatk

Taramundi oli üheks esimeseks külaks mitte ainult Astuuria maakonnas, vaid kogu Hispaanias, kus hakati teadlikult maaturismi arendama. Seega on selles kandis niipalju huvitavat teha ja vaadata, et veedame siin terve päeva, et seda imeilusat mägedevahelist küla võimalikult palju nautida.

Päeva jooksul külastame noaseppade töökoda, käsitööjuustu töökoda ja teeme ka ühe pikema jalgsimatka Taramundi ümbruses. Noatööstus on olnud just siinkandis tähtis tegevusala juba kaugetel aegadel, ulatudes perioodi kui roomlased hakkasid esimestena ümbruskonna kaevandustest rauamaaki kaevandama. Erakordne on see, et selline käsitööl põhinev tegevust on kuni tänapáevani suudetud õitsval järjel hoida.

Ööbime samas kohas, kus möödunud öölgi.
Hinnas hommikusöök hotellis


Reede, 15.juuni 2018 – austrid ja Las Medulase roomaaegsed kullakaevandused

Hommikupoolikul tutvumine austrikasvanduse tööga, ringkäigu lõpetame nende oivaliste mereandide degusteerimisega. Austrite kasvatamine on väga töömahukas protsess ja kasvandused saab rajada rannaaladele, kus on tugevalt märgata ööpäevaseid tõusu ja mõõna perioode.  

Edasi sõidame Las Medulase maastikualale, mille ainulaadsed pinnavormid on välja kujunenud selles piirkonnas tegutsenud roomaaegsete kullakaevanduste siinset looduskeskkonda alatiseks muutnud tegevuse tagajärjel. Mahajäetud karjääride kohale on aastasadade jooksul moodutunud punasest liivakivist ja osaliselt metsaga kaetud mäeahelad, mis meile müstilist vaatepilti pakuvad. See eriline maastik on kantud UNSESCO maaailmapärandi nimistusse. Meie teeme siinsel kaitsealal paaritunnise jalutuskäigu, mille jooksul külastame koopaid ja kaevanduskäike ning ronime ka üles vaateplatvormile, et sellest omanäolisest maastikust paremat ülevaadet saada. 

Tänaseks ööbimispaigaks on erakordne Pazo, mis asub endisaegses mõisakompleksis ning mille peahooneks on XVII sajandist pärit aadlipalee. Eraldi mainimist väärivad sisekujunduses aukohal paiknevad siinelanud aadlikele kuulunud kunstiteosed ja antiikesemed, tõllakollektsioon, kabel ning raamatukogu, mis koos kõigi juurdelisatud kaasaegsete mugavustega tagavad täiusliku ja unustamatu puhkuse. Hotellis on hea tasemel restoran, mis püüab võimaluse piires pakkuda kohalikust toorainest roogasid.

Hinnas hommikusöök hotellis ja austrite degustatsioonLaupäev, 16.juuni 2018 – Valdeorrase veinipiirkond ja Monterrei kindlus

Külastame veinimõisa, mis on ehitatud XII-XIII saj. pärinevasse kiriku- ja kloostrikompleksi. Vastukaaluks nendele kaugeid aegu meenutavatele romaani stiilis ehitistele ja ümbritsevale puutumatule loodusele on veinitootmiseks kasutatav moodne tehnoloogia, mille abil valmivad siinsed godello viinamarjasordist valmivad valged veinid. Pealelõunal hakkame liikuma tagasi Porto poole.

Veel enne Portugali piiri ületamist teeme peatuse ajaloolises Monterrei linnas, mille kõrgendikul asuv kindlus pakkus juba 800 aastat tagasi kaitset Portugalist saabunud sõdalaste eest. Praegu asub kindluses Paradori ketti kuuluv hotell. 

Ööbima jõuame Porto lennujaama läheduses asuvasse hotelli, et järgmisel hommikul sealt mugavalt koduteed alustada.

Hinnas hommikusöök ja veinimôisa külastus koos veini degusteerimisega


Pühapäev, 17.juuni 2018 - kodutee

Hommikusöök hotellis. Transfeer lennujaama, algab kodutee. Ühe ümberistumisega lennud Tallinnasse.Kohapealse programmi hind 860 €, lisandub lennupilet

*hind kehtib reisija kohta majutusega kahekohalises toas

Lisainfo ja broneerimine fixideed@fixideed.ee, 64 60 700, 51 66 875